Jak zaufać wirtualnej asystentce?

with Brak komentarzy

Zaufanie to fundament każdej relacji międzyludzkiej. Codziennie podejmujemy decyzje oparte na zaufaniu, osobiste i biznesowe. W zawodzie wirtualnej asystentki wielokrotnie doświadczam wahania klienta względem podjęcia ze mną współpracy. Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak zaufać wirtualnej asystentce, która pracuje nie za ścianą jego biura, ale po drugiej stronie ekranu, Polski, a nawet Świata. Jak pokonać ten sceptycyzm i przezwyciężyć w sobie obawy przed zatrudnieniem wirtualnej asystentki ? Zapraszam do lektury.

Jak zaufać wirtualnej asystentce?

Właściwie to jest, to normalne, że masz obawy. Zawód wirtualnej asystentki jest dla wielu osób zaskoczeniem i odkryciem. Nie ma w tym nic dziwnego, że wahasz się, przed delegowaniem online, nadaniem uprawnień w postaci administratora strony www, bądź redaktora na stronie na FB. Tym bardziej nie mieści Ci się w głowie podanie dostępu do przelewów bankowych.  Z drugiej strony na co dzień podejmujesz decyzje, wchodzisz w relacje z kontrahentami, zlecasz usługi, dajesz ludziom terminy płatności, sam takich terminów oczekujesz. Czyli każdego dnia podejmujesz ryzyko biznesowe. Pomyśl o tym w chwili, gdy zaczynasz mieć wątpliwości w nawiązaniu współpracy, pamiętaj, że wirtualna asystentka to nie jest Twój pracownik, ale partner biznesowy. To także przedsiębiorca, usługodawca.

Jak zaufać wirtualnej asystentce?


Pobaw się w detektywa

Sprawdź wirtualną asystentkę. Wejdź na jej stronę internetową, poczytaj referencje, spójrz na jej portfolio. Łatwiej zaufać jest osobie, która ma swoje strony lądowania w sieci, tworzy bloga. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: masz o wirtualnej asystentce pewne wyobrażenie. Powiem kolokwialnie – widzisz, co sobą prezentuje.

Dodam jeszcze, że wizerunek w biznesie online i w świecie wirtualnej asysty ma potężne znaczenie.

 

Deleguj powoli

Deleguj małymi krokami, poproś najpierw o zrobienie postów, napisanie tekstu, zredagowanie artykułu. Poproś o zadanie, które nie wymaga nadawania dostępów do Twoich kont. Możesz skorzystać z małego pakietu godzin, którym dysponuje każda wirtualna asystentka. Stracisz niewiele pieniędzy, a zyskasz wiedzę o osobie, z którą planujesz podjąć współpracę. Otrzymasz  próbkę jej możliwości.

 

Umowy są na czas wojny, a nie pokoju

Podpisz umowę o współpracy i zachowaniu poufności. Nawet jeśli umowy Cię nie przekonują, to zawsze lepiej dysponować takim dokumentem oraz wszelką korespondencją
z wirtualną asystentką, w razie nieporozumień, bądź rażących zaniedbań.

 

Komunikacja to również fundament

Bez tego nie zajdziesz daleko z wirtualną asystentką. Unikanie odpowiedzi na maile, zapominanie, zostawianie wirtualnej asystentki bez Twojej decyzji, z domysłami spowoduje, że zamiast piąć się na wyżyny własnego biznesu, nadal będziesz stał w miejscu. Nikt nie będzie czuł satysfakcji z takiej współpracy. Obie strony będą w chmurze niedomówień i domysłów.

 

Błędy są po to, aby je korygować

Weryfikuj efekty zadań powierzonych Twojej Asystentce, sprawdzaj je pod kątem poprawności, zwracaj uwagę na błędy i zgłaszaj je wirtualnej asystentce. Nikt nie jest nieomylny. Zwłaszcza początki współpracy to często docieranie się i wypracowanie sobie schematów. Dlatego, jeśli Twoja asystentka się pomyli, to nie zrywaj od razu współpracy. Daj jej szansę na korektę i przyglądaj się kolejnym efektom.

 

Wielki Brat (nie) patrzy

Przepracuj sam ze sobą niepokój o to, co wyczynia wirtualna asystentka, kiedy Ty nie patrzysz.
Nie dlatego, że nigdy nie będzie Ci dane spojrzeć. Nadmierna kontrola może wywrzeć presję na Twojej asystentce. Może wzbudzić uczucie, że nie do końca traktujesz ją jak partnera w biznesie, tylko pracownika. Weź również pod uwagę fakt, że wirtualna asystentka może dla Ciebie pracować w zakresie 20 godzin tygodniowo, a resztę godzin wypracowywać dla innej firmy. Wymaga to od niej poukładania pracy
w bloki czasowe i zadaniowe.

 

Dobrnąłeś do końca mojego artykułu. Dziękuję! Mam nadzieję, że udało Ci się zauważyć, że dużo zależy od Ciebie. Jeśli trafisz na profesjonalistkę pozornie gorzka pigułka zmieni się w słodkiego dropsa.

Pytanie, jak zaufać wirtualnej asystentce przestanie dręczyć się na początku podjęcia współpracy.
Na spokojnie skupisz się na właściwym delegowaniu i weryfikowaniu efektów współpracy.

 

Zachęcam cię także, do przeczytania artykułu o delegowaniu pracy wirtualnej asystentce
oraz o zadaniach, które może wykonać dla ciebie wirtualna asystentka

Zostaw Komentarz