Czy wiesz kim jest Wirtualna Asystentka?

with Brak komentarzy

Czy wiesz, kim jest Wirtualna Asystentka ?

Ktoś kiedyś spytał mojego męża:
A czym teraz będzie zajmować się Twoja żona ?
Będzie pracować zdalnie, jako wirtualna asystentka !
Serio?! Aha, czyli będzie sobie spać do 10, pić kawkę i siedzieć w domu! 

czy wiesz kim jest wirtualna asystentka

Kawa nie jest wykluczona w tym przypadku, a czasem wręcz wskazana, bo kto nie lubi, małej czarnej? Być może i Ty tak jak tamten rozmówca kojarzysz pracę zdalną ze spaniem do 10 i siedzeniem w szlafroku do 12… Być może nie znasz jeszcze odpowiedzi, na pytanie kim jest Wirtualna Asystentka? Niewykluczone, że pierwszy raz słyszysz takie pojęcie i zastanawiasz się w jaki sposób Asystentka – osoba będąca prawą ręką może pracować zdalnie? Kim jest Wirtualna Asystentka, jakie są jej umiejętności i kwalifikacje? Postaram się dziś omówić to zagadnienie.

Kim jest Wirtualna Asystentka? 

Wirtualna Asystentka to osoba wspierająca przedsiębiorcę w jego działalności, pracująca zdalnie, poza firmą i będąca w stałym kontakcie ze swoim zleceniodawcą. Kontaktuje się z Tobą telefonicznie, mailowo poprzez popularne komunikatory i programy służące do zarządzania pracą zdalną typu Asana, bądź Trello. Myślę, że chętnie spotka się z Tobą, jeśli tylko Twoja firma znajduje się niedaleko miejsca jej pracy. Wirtualna Asystentka obsługuje zazwyczaj więcej niż jedną firmę i wystawia fakturę za swoje usługi. Wirtualna Asystentka ma duży wachlarz umiejętności, ale bardzo często specjalizuje się również w jednej dziedzinie np. w Copywritingu tworzeniu stron opartych na systemie WordPress. To „pracownik”, który nieustannie się rozwija i zdobywa nowe umiejętności.

Pewnie zastanawiasz się jak sprawdzić, czy Wirtualna Asystentka rzeczywiście pracuje. I czy przypadkiem nie śpi do tej nieszczęsnej 10 ? No cóż, współpraca z WA opiera się na wzajemnym zaufaniu oraz na efektach jej pracy. Wirtualna Asystentka to osoba niezależna, również przedsiębiorca tj Ty. Sama organizuje sobie czas pracy i rozkład zajęć. Z dużym prawdopodobieństwem korzysta z programów, które monitorują czas jej pracy, a Ty z powodzeniem możesz sprawdzić, na jakim etapie aktualnie się znajduje 

Czym zajmuje się Wirtualna Asystentka? Pozwól, że na to pytanie odpowiem Ci bardzo ogólnie.

– pracami administracyjnymi związanymi z obsługą biura, których zakres jest dosyć spory

– opieką nad stroną internetową (aktualizacje, proste prace techniczne nie wymagające programowania)

– opieką nad kanałami społecznościowymi

– organizacją Twoich spotkań, eventów,

– wsparciem przy tworzeniu kursów on-line

Jeśli chcesz poznać szczegóły takiej oferty, to zapraszam Cię do lektury.

Tak naprawdę to Ty decydujesz jakie zadania chcesz oddelegować. Sporym plusem takiej współpracy jest to, że płacisz za konkretnie wykonane zadanie, korzystasz z pomocy wtedy, kiedy tego potrzebujesz i nie wiążesz się umową na stałe. Wirtualna Asystentka odciąża w ten sposób budżet Twojej firmy, ponieważ kosztuje Cię znacznie mniej niż pracownik na etat. Rozpoczęcie współpracy z WA niejednokrotnie niesie za sobą wątpliwości właścicieli firm, strach przed wydelegowanie pracy, udostępnieniem kont społecznościowych, bądź baz firmowych. Nie zapominaj jednak, że osoba będąca po drugiej stronie to również firma. Ma swoją politykę poufności.

Delegując zadania WA, robisz to stopniowo, sprawdzając, czy współpraca będzie układać się Wam pomyślnie. Uczysz się planować i delegować pracę. Widzisz po efektach, że czerpiesz z tego więcej korzyści. WA odciąża Cię z niepotrzebnych obowiązków, tj systematyczne posty na FB, aktualizacje stron www, umieszczanie wpisu na blogu z ustawieniem SEO, odpowiadanie na maile, które zalegają w Twojej skrzynce. Natomiast Ty masz wtedy czas na właściwy biznes, myślisz o tym, jak dalej rozwijać swoją firmę, lub zyskujesz czas dla rodziny. Wirtualne Asystentki to osoby, które cały czas się rozwijają, znają mnóstwo ciekawych i nowoczesnych narzędzi marketingowych.

Z czasem Wirtualna asystentka może wspierać Cię w ambitniejszych zadaniach. Wiele z nas monitoruje całe projekty, pomaga wprowadzić firmie produkt na rynek, dbając o całą oprawę marketingową.

Jakie kompetencje ma wirtualna asystentka?

Kompetencje wirtualnej asystentki podzieliłam na takie trzy obszary, które zilustrowałam poniższą grafiką:

kompetencje wirtualnej asystentki

Kiedy warto rozpocząć współpracę z wirtualną asystentką?

Wtedy kiedy czujesz, że nie ogarniasz. Lista zadań nie ma końca i coraz więcej przekładasz na jutro. Twoja firma zaczyna rozwijać się coraz mocniej, zdobywasz nowych klientów, których nie dajesz rady obsłużyć. Masz do czynienia z coraz nowszymi technologiami, w głowie masz mnóstwo pomysłów, wiesz co jeszcze, mógłbyś zrobić ale nie masz czasu się uczyć, a co dopiero usiąść i podjąć temat. Nie stać cię jeszcze na zatrudnienie pracownika na etat, choć wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że potrzebujesz wsparcia.
Jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji, to jest to dobry czas na zatrudnienie Wirtualnej Asystentki i odciążenie Cię z nadmiaru obowiązków. Zaowocuje to dalszymi sukcesami na drodze rozwoju Twojej firmy. Dlatego postaraj się zaufać Wirtualnej Asystentce, a z pewnością wniesie ona mnóstwo świeżości w Twój biznes. Zapraszam Cię do kontaktu

Zostaw Komentarz